"Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Eğitim Çalışanlarının Adresi"
image
25 Mayıs, 2024
ÖĞRETMENE ŞİDDET GELECEĞE İHANETTİR

Mehmet Emin YAMAN

Yazdı

(1)

ÖĞRETMENE ŞİDDET GELECEĞE İHANETTİR

ÖĞRETMENE ŞİDDET GELECEĞE İHANETTİR. 

Yaşanan bu olay artık kemiğe dayanan bıçak misalidir. Bu olayların buraya gelmesine vesile olan tüm paydaşların yaşattıklarını yaşamalarını diliyorum. Bir mesleğin itibarını zedeleyerek hatta yok ederek kendini bilmez haddini bilmez bazı velilerin önüne attılar öğretmenleri, yetmezmiş gibi öğrencilerin önüne attılar ses çıkaramaz hale geldik. 

Her gün her okulda mutlaka ya bir veli tehditi ya okul baskını ya bir kendini bilmez öğrencinin aykırı davranışı yaşanmaktadır. Öğretmenlerin özlük haklarını bitirdiler, sendikal haklarını yok saydılar, maddi olarak en düşük memur sıfatı yükleyip itibarsızlaştırdılar. Eğitim öğretim sürelerini konu edinip öğretmenlerin tatillerini konuştular. Liyakatsiz ve koltuk sevdalısı idarecilerle öğretmenlerin üzerinde baskı kurup eleştiri kültürünü yok ettiler. Biat kültürünü geliştirerek toplumun aydın yüzü öğretmenleri iki kelime edemeyecek hale getirdiler.

 Haktan hukuktan söz edecek olanları bölücükle ayırıp ötekileştirdiler. 12 yıllık zorunlu eğitimi doğru görüp okulla alakası olmayan gençleri hem hayatın gerçeklerinden hem de okuldan ettiler. Ne zaman ses çıkaracak biri olsa aman hocam sıkıntı yaşarsın yapma diyerek susturdular. İçi boş sendikalar okullar bıraktılar. Önce hakaret ettiler koruyan olmadı sonra dövdüler ses çıkaran olmadı ülkecek kınadık konuyu kapattık. Ve öldürdüler hem de kafasına kurşun sıkarak. Öğretmen olmak hayaliyle yanan onca gencecik kardeşimizi bekleyen durum budur. 

Korkak bir meslek grubuna dönüştük. Bize hakaret edildiğinde hatta darp ettiklerinde bile acaba sizin bir suçunuz mu vardı diye bize hesap sordular. Bunların hepsini bu meslekte on yılını geçirmiş herkes en az bir defa yaşamıştır. Bir öğrenci düşünün ki özel okuldan bile kovulacak bir profilde durumu daha nasıl anlatalım parayla bile okuyamaz bu adam demektir bu ama buna bile ses edemez hale gelen bir meslek oldu öğretmenlik. 

Ülkecek hepimiz çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim görmesini isteriz ama bu eğitimi veren öğretmenlerin bu içler acısı halini görmeyiz. Bu gerçeklikten uzak, hayal ürünü sistemlerimizin başarızlığı bundandır. Bundan dolayı her yıl yeni bir eğitim modeli çıkarıyoruz. Ama olmuyor olmayacak da bu gerçekleri kabul edene kadar da hiç bir şey değişmeyecek. Okullarda temizlik personeli yok temiz okul bekliyoruz, okulda güvenlik görevlisi yok güvenli okul bekliyoruz. 

Öğretmenler asker veya bekçi değil onların işi bakıcılık da değil yeni nesillere umut olmak onları hayata hazırlamak sadece. Başımız sağ olmadı... bu ilk değil umarım son olacak.

Mehmet Emin YAMAN