"Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Eğitim Çalışanlarının Adresi"
image
Mart Ayı Memurlar İçin Seçim Ayı mı? Geçim Ayı mı?
149 01 Mart, 2024

Mart Ayı Memurlar İçin Seçim Ayı mı? Geçim Ayı mı?

Mart Ayı Memurlar İçin Seçim Ayı mı? Geçim Ayı mı?

Hürriyetçi Sendikalar Konfederasyonu Hatay İl Temsilcisi Mehmet PANCAR tarafından yapılan açıklamada 31 Mart Mahalli ve Yerel İdareler Seçimlerinin memurlar için hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti. 

Hür-Sen Konfederasyonu Hatay İl Temsilcisi Mehmet PANCAR; Ülkemizde son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar ve yükselen enflasyon sonucunda kamu çalışanlarının maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini ve alım gücünün düştüğünü söyledi. 
2024 ve 2025 yıllarını kapsayan 7. Toplu Sözleşme sürecinde yetkili fakat etkisiz sendikalar yüzünden memurların Toplu Sözleşme Masasında satıldığını, imzalanan sözleşme gereği Ocak-2024 döneminde verilen %15’lik zammın 6,70’nin daha yılın ilk ayında buhar olduğunu ifade etti.

Sözde yetkili sendika ve onun yancısı olan sendikanın toplu sözleşme masasında oynadıkları tiyatroyu maalesef tüm kamu çalışanları seyretti. Ama oynanan bu orta oyununa ilgili sendikaların üyeleri hiçbir tepki vermedi. Memurların kendi aralarında yapmış oldukları kulislerde bu durumdan şikayetçi olduklarını çok net biliyoruz. Ama bir türlü anlam veremediğimiz sâik sebeplerden dolayı tepkisiz kalmalarını da kabul etmiyoruz. 

Hürriyetçi Sendikalar olarak bizler hiçbir siyasi partinin, cemaat, tarikat veya bir zümrenin etkisi altında kalmadan kendi hür irademizle bu duruma azami isyan ediyor ve tepkimizi sendikal haklarımızı kullanarak ifade etmeye devam ediyoruz.

1 Nisan 2024 sabahı seçimler bitmiş ve siyasi partiler emellerine kavuşmuş olacaklar. Peki memurlar için herhangi bir durum değişikliği olacak mı? Maaşlarımıza zam mı gelecek? Özlük haklarımız mı iyileştirilecek? Kamu da çalışan işçi ve memurlar arasındaki ücret adaletsizliği sonamı erecek? Emeklilerimiz için hayat standartları mı yükselecek?

31 Mart 2024 Mahalli ve Yerel Seçimlerinden kamu çalışanları ve emekliler olarak beklentiniz nedir?
Bu seçimlere bu kadar anlam yüklenmesinin sebebi nedir?
Kimileri Belediye Başkanı, kimileri Encümen kimileri de muhtar olacak! 
Peki Kamu Çalışanları olarak bizlerin bu işten çıkarı ne olacak?

Değerli Kamu Çalışanı arkadaşım; senin özlük haklarını savunmak, ekonomik hakların için mücadele etmek ve toplu sözleşme masalarında hakkını almak için pazarlık yapmaya yetki verdiğin sendikalar, siyasetin güdümüne girmiş ve onlardan aldıkları talimatla adayların peşinde koşmaktadır. Sanırsınız sizin maaşınızı belediye başkanları verecek.

Hürriyetçi Sendikalar Konfederasyonu ve bağlı sendikalarımız bu seçimlerin bir tarafı değildir. Sendikamız üyelerinin elbette ki bir siyasi görüşü vardır. Anayasal hakları olan seçme ve seçilme haklarına da müdahil olacak değiliz. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi bizim de bir oy hakkımız var bunu kendi HÜR irademizle değerlendireceğiz. 
Ancak unutulmamalıdır ki, bizler kamu çalışanları ve emeklilerinin hakları savunmaya ve mücadele etmeye tüm engellemelere rağmen devam edeceğiz.

Üyesi oldukları sendikanın üst yönetimini sorgulayamayan, ödediği aidatlarla sendika başkanlarını ekonomik olarak fonlayan ve onların siyasilere verdikleri sözlerle özgürlüğünü kaybeden sendikacılık anlayışı artık iflas etmiştir. Ve maalesef kamu çalışanları bu tercihlerinin sonucunu seçimden sonra büyüyerek devam edecek olan  ekonomik krizlerle bizzat yaşayacaktır. 

Hür-Sen Konfederasyonu Hatay İl Temsilcisi Mehmet PANCAR; artık kamu çalışanlarının mensubu oldukları sendikaları sorgulayarak bir karar verme zamanının geldiğini söyledi. Şimdi buradan tüm kamu çalışanlarına sesleniyoruz. Sizi hakkınızı savunan, alanlarda mücadele eden Hürriyetçi Sendikalara üye olmaya ve demokratik olarak sendikal faaliyetlere katılmaya davet ediyoruz. Çünkü; Hürriyetçi Sendikalar, sadece sendikadır. Ve sendika, HÜRRİYET’tir.