"Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Eğitim Çalışanlarının Adresi"
image
Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Temsilciliğinden Başarılı Hukuki Mücadele: Norm Kadro Fazlası İşlemi İptal Edildi
346 12 Haziran, 2024

Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Temsilciliğinden Başarılı Hukuki Mücadele: Norm Kadro Fazlası İşlemi İptal Edildi

Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Temsilciliği'nden Başarılı Hukuki Mücadele: Norm Kadro Fazlası İşlemi İptal Edildi
İzmir ili Menderes ilçesi  okul öncesi öğretmeni olarak görev yapan üyemizin, isteğe bağlı yer değiştirme talebi sonucu hatalı olarak norm kadro fazlası olarak belirlenmesine dair İzmir Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 06/09/2023 tarih ve 83068143 sayılı işlemi hakkında hukuki mücadelemiz sonuç verdi.

Üyemiz, isteğe bağlı olarak talep etmiş olduğu il dışı atamadan vazgeçmiş ve atamanın iptalini istemiştir. Bu talebi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'nın 22/08/2023 tarihli onayı ile atama iptal edilmiştir. Ancak bu işlemden sonra, üyemizin norm kadro fazlası olarak belirlendiği bilgisi tarafımıza iletilmiştir.

Yayınlanan İl Dışı İsteğe Bağlı Atama kılavuzunda, atamasını iptal ettiren öğretmenin kendi okuluna başka bir öğretmen atandığında norm fazlası olacağı belirtilmiş olsa da, bu hükmün yönetmelikle düzenlenmediği tespit edilmiştir. Bu nedenle, Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Temsilciliği olarak üyemizi korumak amacıyla hukuki süreci başlattık.

Mahkeme sonucunda, norm kadro fazlası işleminin hukuka aykırı olduğu belirlenerek iptaline karar verilmiştir. Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Temsilciliği olarak, üyelerimizin haklarını koruma ve savunma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha göstermiş bulunmaktayız. Tüm üyelerimizin haklarının her zaman takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Hürriyetçi Eğitim Sen İzmir İl Temsilciliği olarak, bu başarılı hukuki mücadelenin tüm öğretmenlerimize örnek teşkil etmesini ve haklarının korunması hususunda güvence sağlamasını temenni ederiz.