"Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Eğitim Çalışanlarının Adresi"
image
16 Mart, 2022
Kaşıkla Verdiniz Kepçeyle Aldınız… Eğitime Dair… İlle de Liyakat, İlle de Liyakat…
Kaşıkla Verdiniz Kepçeyle Aldınız… Eğitime Dair… İlle de Liyakat, İlle de Liyakat…

Ayhan DODUR

Yazdı

(2)

Kaşıkla Verdiniz Kepçeyle Aldınız… Eğitime Dair… İlle de Liyakat, İlle de Liyakat…

Farkında mısınız açlık sınırı 4.553, yoksulluk sınırı 15.139 lira. 2022 yılı Enflasyon %54 memura verilen zam %5 + %7 = %12 . En basiti yakıt zamları aldı başını gitti. Zorunlu olarak çalıştığı yere geliş gidiş yapmak zorunda olan eğitim çalışanları mağdur. Zorunlu olarak geliş gidiş yapmak zorunda olan eğitim çalışanlarına mutlaka ulaşım yardımı yapılmalıdır.

İnsanlar artık araçlarına binmek yerine uzaktan bakar hale geldiler. Yollar yaptınız belki ama bu yakıt fiyatlarıyla maalesef o yollar kullanılmayacak.

2014 yılında bir gecede binlerce okul müdürünü sorgusuz sualsiz görevden aldınız ve yerine bir sürü liyakatsiz atama yaptınız. Liyakatsiz yapılan bu atamalar eğitimi sürekli geriye götürdü, Devletin makamına güç vermek yerine, o makamdan güç alarak egolarını tatmin ettiler yıllarca… Evet bu atananlar sadece taraf oldukları için müdür oldular. Eee hak etmeden müdür oldukları için de çalışanların sıkıntılarını görmediler, maddi imkanları daha da kötüye giden eğitim çalışanlarını zor duruma sokmak adına 20 saat dersi olan öğretmeni beş gün okula getirdiler. Ulaşımın bu kadar pahalılaştığı dönemde,  ne gerek var kardeşim her gün okula getiriyorsun öğretmeni? Birazcık camiamıza sahip çıkalım. Bırakın kaprisleri, unutmayın nereden geldiğinizi.. Çalışanlarınızın desteğini bekliyorsanız, onlara destek olacaksınız, rehber olacaksınız. Oysa ki birazcık empati, birazcık anlayış, her sorunu çözer motivasyonu yükseltir aslında…

Yıllardır YAP BOZ haline gelen eğitimimizle eğitim çalışanlarımız zaten mağdur edilmek te bir de biz yapmayalım;

2004 yılı müfredat değişti, OKS geldi
2007 SBS geldi
2009 ÖSS gitti YGS/LYS geldi
2009 SBS sadece 8. Sınıflara yapıldı, katsayı kalktı
2010 Düz Liseler Anadolu Lisesi oldu
2012 4+4+4 geldi. Çıraklık, kalfalık, ustalık öldü
2014 TEOG geldi
2014 Öğretmen Liseleri kaldırıldı
2014 Binlerce Okul Müdürü bir gece de görevden alındı
2015 Temel Liseler açıldı
2017 TEOG kaldırıldı
2018 LGS geldi
2019 Temel Liseler kaldırıldı
2022 İçi boş bir meslek kanunu çıktı
ve sayamadığım birçok örnek...

Sabahları titreye titreye tüylerimiz diken diken olarak gururla okuduğumuz ANDIMIZ’ı kaldırdınız.

Bu ülke bizim ve bizim başka gidecek vatanımız yok. Bu ülkeye ve bu ülkenin değerlerine hep birlikte sahip çıkalım.  Her şeyi karşınızdan beklemeyin; karşınızdakine değer verin, emeğinin karşılığını verin. İnanın bu şekilde daha yaşanabilir ülke olacak cennet vatanımız.

“İTİBARDAN TASARRUF OLUR, EĞİTİMDEN TASARRUF OLMAZ.”