"Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Eğitim Çalışanlarının Adresi"
image
HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN KIRKLARELİDEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE ZİYARET 
145 28 Haziran, 2024

HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN KIRKLARELİDEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE ZİYARET 

HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN KIRKLARELİ İL YÖNETİM KURULUNDAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDİRESİ HİLAL LİLİYAR ÖZEFSUN’A ZİYARET 
Hürriyetçi Eğitim Sen Kırklareli İl Başkanı Fatih ÇODAR, İl Başkan Yardımcıları Umut SÜNGER, Lale ÇEVİK ve Mesut YILDIZ ; İl Milli Eğitim Müdiresi Sayın Hilal Liliyar ÖZEFSUN’u makamında ziyaret ettiler. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette eğitimin ve öğretmenlerin sorunları konuşuldu. Hürriyetçi Eğitim Sen İl Başkanı Fatih ÇODAR; yaptıkları okul gezileri sonucunda öğretmenlerin bazı şikayet ve istekleri bulunduğunu, bir sendika olarak bu talepleri dile getirmelerinin bir görev olduğunu ifade etti. İl Milli Eğitim Müdiresi Hilal Liliyar ÖZEFSUN, problemleri dinleyerek çözüm için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler. Ayrıca Sayın Müdiremiz, hem ziyaret için hem de eğitimin ve öğretmenlerin sorunlarının çözümü için takınılan tutumdan dolayı sendika yöneticilerine çok teşekkür ettiler!
Hürriyetçi Eğitim Sen İl Yönetim Kurulu tarafından görüşme esnasında hem yazılı hem de sözlü olarak dile getirilen konular şunlar oldu:
* İsim bildirmeden ve çoğu zaman iftiralara varan CİMER şikayetleri öğretmenlerimizi fazlasıyla rahatsız etmektedir. Şikayet doğal bir haktır ancak şikayet eden kişi eğer iftira mahiyetinde bir şikayette bulunduysa bununla ilgili olarak gerekli yasal işlemler yapılmalıdır. CİMER şikayetleri öğretmenlere karşı bir sopa olarak kullanılmamalıdır! Öğretmenleri ya da okul idarelerini  dinlemeden direkt soruşturma açmak hem öğretmenin hem de okulun eğitim ikliminin kalitesini düşürmektedir!
* Öğretmenlerin herhangi bir özel durumu olup olmadığını teyit etmeden yapılan resen görevlendirmeler de ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Resen görevlendirme yapılmadan önce gerek okul idaresinden gerekse bizzat öğretmenden bilgi alınabilir. Böylelikle mağduriyetlerin önüne geçilebilir. Hastası olan, sağlık problemi olan, aile durumu müsait olmayan öğretmenlerin yaşamış oldukları problemlerin önüne bu şekilde geçilebilir.
* Eğitim, eğitimcilerin işidir! Veliler, çocuklarıyla ilgili her türlü bilgiyi alma hakkına sahiptir. Ancak velilerin hadlerini aşarak eğitim-öğretim sürecine gereksiz müdahalelerinin önüne geçilmelidir! Gerek bakanlık gerekse müdürlükler öğretmenlerine güvenmelidir.
* Özel eğitim öğrencilerinin öğle arası olmadığı için özellikle dezavantajlı öğrencilerin beslenmeyle alakalı sıkıntılar yaşadığı görülmektedir! Öğrenciler ya her gün aynı şeyleri getirmekte ya da hiçbir şey getirememektedir! Bu konunun çözümü için özel eğitim öğrencilerine öğle yemeği sağlanabilir. 
* Okullarda güvenlik zaafiyeti had safhadadır. Özellikle yasak olmasına rağmen velilerin okul içlerinde olmaları hem öğrenciler hem de öğretmenler için güvenlik tehditi oluşturmaktadır! Okullara, güvenlik görevlendirilmesi bir zorunluluktur!
* Öğretmenlerimiz, özellikle ödüllendirme konusunda somut kriterler görmek istemektedir! Okul idarelerine sorulmadan ya da belli kriterlerle değerlendirmeden yapılan ödüllendirmeler öğretmenlerin üst yöneticilere olan güvenini zedelemektedir. Bu konuda adil kararların alınması gerekmektedir!
* Öğretmenler ya da idareciler sendikal tercihlerinden dolayı mobbinge maruz kalmamalıdır. Eğitim yöneticileri, ilde bulunan bütün okullara ve okul yöneticilerine aynı mesafede durmalıdır!
* Anaokullarında çalışan anaokulu öğretmenleri ara vermeden çalıştıkları için dinlenme fırsatı bulamamaktadırlar! Ayrıca velilerin mesai kavramı tanımaksızın sürekli telefonlarına maruz kalmak da anaokulu öğretmenlerimizi iyi yormaktadır! Verimi arttırmak için anaokulu öğretmenlerimizle ilgili de mutlaka düzenleme yapılmalıdır!
* Anaokullarında bulunan özel öğrencilerimizle ilgili mutlaka tedbirler alınmalıdır. Çünkü özel öğrenci, özel uzmanlık isteyen bir alandır.
Hürriyetçi Eğitim Sen olarak her zaman eğitim çalışanlarının yanında olmaya ve onların seslerini duyurma devam edeceğiz. Çünkü biz SENDİKAYIZ. 
Ziyaret esnasındaki misafirperverliği, ilgi ve alakası için Sayın Müdiremize çok teşekkür ediyoruz!