"Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Eğitim Çalışanlarının Adresi"
image
HES Antalya Şubemizden Üyelerimize Yapılan Mobbing İçin Basın Açıklaması
240 29 Mayıs, 2024

HES Antalya Şubemizden Üyelerimize Yapılan Mobbing İçin Basın Açıklaması

HES Antalya Şubemizden Üyelerimize Yapılan Mobbing İçin Basın Açıklaması

Kıymetli Basın Mensubu Arkadaşlar,
Hürriyetçi Eğitim Sen Antalya Şubesi olarak, bugün burada Konyaaltı Alper Duru Anaokulu önünden, eğitim çalışanı arkadaşlarımızın sesini duyurmak için toplanmış bulunuyoruz.
Öncelikle şu hususun bilinmesini istiyoruz: Biz sendikalar veya sendikacılar durduk yere eylem yapmayız, durduk yere bir şeylere tepki vermeyiz, durduk yere basın açıklaması hele hele durduk yere iş bırakma eylemi hiç yapmayız. Bu saydıklarımızı eğer yapıyorsak bir yerlerde sıkıntı var demektir.
Az önce belirttiğimiz üzere Konyaaltı Alper Duru Anaokulu öğretmenlerinin sesi olmak için buradayız. Çünkü okul öncesi öğretmenlerinin teneffüsleri yoktur, günlük aralıksız 300 dakika yani 5 saat görev yaparlar. Bu arkadaşlarımız gerçekten diğer branşlara göre daha yorucu bir tempo içinde çalışırlar. Üstelik bir de işyerinde mobbing ile karşı karşıya kaldıklarında, sorun artık daha da büyük bir hal almakta ve burada artık iş biz sendikalara düşmektedir.
Mobbing, “işyerinde psikolojik şiddet” olarak tanımlanır. Bu okulumuzda çalışanlara yapılan farklı uygulamalar öncelikle okuldaki iş barışını bozar, sonrasında ise bu durum basın açıklaması dolayısıyla kamuoyu gündemine taşındığı için Konyaaltı ilçemizin ve dolayısıyla Antalya Milli Eğitiminin bir sorunu haline gelir. Onun için bu sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir.
Diğer sendikalı arkadaşların durumunu az önce sayın başkan dile getirdi. Hürriyetçi Eğitim Sen Antalya şubesi olarak üyemiz olan eğitim çalışanı arkadaşımızın durumu ise bizim dikkat çekeceğimiz asıl noktadır. Kaldı ki az sonra sizlere göstereceğimiz belgeler, “işyerinde psikolojik şiddet” olarak tanımlanan “Mobbing” e birebir örnektir.
Hatırlanacağı üzere 10 Mayıs 2024 Cuma günü tüm Türkiye’de eğitim çalışanları, üyesi oldukları sendikaların genel merkezlerinin almış oldukları karar gereği, bir (1) günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler. Bu eylem niçin yapıldı, işyerinde bir öğrenci tarafından hayattan koparılan okul müdürü için tüm Türkiye’de eğitim çalışanı öğretmenler işyerlerine gitmediler. Yani sendikalarının almış olduğu bu karara destek verdiler. Peki burada yani Alper Duru Anaokulu’nda ne oldu? Üyemiz Gökçen öğretmen, 10 Mayıs Cuma günü sendikasının almış olduğu karara destek olmak için binlerce öğretmen gibi işyeri olan okula gitmedi. Okul idaresi ise belki de Türkiye’de örneği olmayan bir şey yaptı. Üyemiz Gökçen öğretmen hakkında, “mazeretsiz olarak okula gelmediği tespit edilmiştir.” şeklinde tutanak tutuldu. Yetmedi, bir de 14 Mayıs 2024 tarihli resmi yazı ile kendisinden, “söz konusu tutanakta belirtilen hususlar ile ilgili ayrıntılı raporun hazırlanarak, herhangi bir gecikmeye meydan vermeden, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne sunmak üzere 7 gün içinde okul idaresine teslim edilmesi hususunda” bilgi talep edildi. 
O gün yani 10 Mayıs Cuma günü okulda eyleme katılan başka öğretmenler olduğu halde neden sadece üyemiz Gökçen öğretmen hakkında tutanak tutulur? İşte sizlere işyerinde yaşanan psikolojik şiddete en bariz örnek. 
Buradan Hürriyetçi Eğitim Sen Antalya Şubesi olarak okul idaresine sesleniyoruz: Öğretmenimiz hakkında tuttuğunuz tutanağa lütfen işlem yapın ya da işlem yapamayacağınız tutanağı tutmayın. Bunun adı mobbingdir, eğitim çalışanına mobbingin olduğu yerde her zaman Hürriyetçi Eğitim Sen eğitim çalışanının yanında olacaktır. Bu da buradan son sözümüz olsun.