"Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Eğitim Çalışanlarının Adresi"
image
Denizli Şubemizden Ekonomik Kayıp Tepkisi
161 12 Nisan, 2023

Denizli Şubemizden Ekonomik Kayıp Tepkisi

Değerli basın mensupları;

Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz.6 şubat tarihinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm Milletimize sabır diliyorum. Hürriyetçi Eğitim Sen Denizli teşkilatı olarak depremin 40. saatinde Antakya'daydık tüm gücümüzle erzak, battaniye ve giyim yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Sonrasında şehrimize gelen öğrencilerimize de halen yardımlarımız devam etmekte. Umarım hayat herkes için en kısa sürede normale döner. Milletimiz böyle zamanları atlatacak birlik, beraberlik ve güce sahip olduğunu hep göstermiştir. Diğer taraftan bu büyük acıların yaşanmasına sebep olan tüm unsurları sorgulamak ve açığa çıkarmanın adli makamların asli görevi olduğunu da vurgulamak isterim.

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, değerli kamu çalışanları; 

Hepinizin bildiği gibi 2023 yılına ait asgari ücret zam oranının açıklanmasının ardından memura yapılan zam oranı da bazı sendikaların alkışları eşliğinde açıklandı . Daha sonra yüzde 30 olarak revize edilip meclisten geçti.

Yapılan bu zam oranı biz eğitim çalışanlarının beklentisinden çok uzaktır.

Eğitim çalışanlarının bir yıldır bizim söylemekten usandığımız, gayet açık olan talepleri bir an önce hayata geçirilmelidir. Bir kez daha haykırarak hatırlatırız ki; 

 1. Yoksulluk sınırı üzerinde maaş tüm eğitim çalışanlarının hakkıdır. Bugün yoksulluk sınırı 30 bin TL yi  geçmiştir.
 2. Ek ders ücretleri  %100 oranında artırılmalıdır. Destekleme ve yetiştirme kursları tüm branşlarda ve tüm okul türlerinde açılmalıdır. Eşit işe eşit ücret sadece lafta bir icraat ve söylem olmaktan kurtarılmalıdır.  Beden eğitimi, Resim ve Müzik gibi spor ve sanat alanlarında da DYK kursu açılmasına olanak sağlanmalıdır.
 3. Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer; 31 Ekim 2022 tarihli açıklamasında "Öğretmenlik meslek kanunu bu haliyle sadece bir başlangıçtır. Her kanun çıktığı zaman yeni ilavelerle, yeni haklarla her zaman güncellenecektir." demesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen ÖMK ile ilgili herhangi bir düzenleme olmamıştır.Kariyer Basamakları Sınavı sadece on yılını doldurmuş öğretmenler için küçük bir artışı sağlamıştır. Mesleğinin ilk dokuz yılında olan öğretmenler sefalete mahkûm edilmiştir.  ÖMK öğretmenlerin görüşleri alınarak yeniden düzenlenmelidir.
 4. Şube müdürleri ve müfettişlerin ekonomik kayıpları kariyer basamakları uygulaması ile daha da vahim bir hâl almıştır. Acilen gerekli iyileştirme yapılmalıdır. Görevde yükseldikçe ekonomik kazanımların düşmesinin dünyada başka örneği yoktur.
 5. Günün büyük bölümünü evinden ve çocuklarından uzak, eğitim kurumlarında geçiren yöneticilerin ek ders ücretleri tatmin edici miktarda artırılmalıdır.

 

 1. Hürriyetçi Eğitim Sen olarak promosyon ihalelerindeki bankaların tavırları nedeniyle rekabet kurumuna şikayet ettik. Promosyon ihalelerinde eğitim çalışanları, kartelleşmiş bankaların oyuncağı olmaktan çıkarılmalıdır. Eğitim çalışanları kendi adlarına yapılan ihalelerden de, sonuçlarından da bıkmıştır. Her çalışanın emekliler gibi istediği bankadan maaşını çekme olanağı sağlanmalıdır.
 2. Şehit ve Gazi yakınlarına 3600 ek gösterge verilmelidir ayrıca unvan değişikliğinde diplomalarına göre sınavsız geçiş sağlanmalıdır.
 3. 2023 Alan değişikliği takvimi 2022 aralık ayında yayınlanması gerekirken Nisan ayına gelmemize rağmen hala bir açıklama yapılmamıştır. Bakanlığımız artık bu belirsizliği ortadan kaldırmalı ve alan değişikliği takvimini bir an önce açıklamalıdır.
 4. Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) çağ dışı bir statüdür. Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin mezun oldukları alanlara göre Genel İdare veya Teknik Hizmetler sınıfına atamaları yapılmalıdır.
 5. Yüksek Öğretim Kanunu’nun yeniden gündeme alınarak günümüz hayat şartlarına uyumlu hale getirilebilmesi amacıyla gereken yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve üniversite personellerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

 

Değerli arkadaşlar;

Bir toplumdaki en önemli yatırım eğitimdir. Ülkelerin medeniyet seviyelerini eğitime yaptıkları yatırımlar ile ölçebilirsiniz. Bugün ülkemizde öğretmenlik mesleği artık tercih edilmeyen bir meslek durumuna düşmüştür. Eğitim verdiğimiz öğrencilerden çok azı ileride öğretmen olmak istemektedir. Bu gidişat bir toplum için çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Tekraren, defaatle haykırıyoruz.

Yoksul öğretmen olmaz

Öğretmen yoksul olmaz

Hiçbir eğitim çalışanı yoksul olmamalıdır.

Bugün yoksulluk sınırı 30 bin tl yi geçmişken bir eğitimcinin 15 bin TL maaş alması kabul edilemez.

Mesleğimizin saygınlığı yok olmuştur.

Büyük şehirlerde, aldığımız maaş kadar kira fiyatları vardır.

Hürriyetçi eğitim sen ASGARİ SEFALETE AZAMİ İSYAN dönemini başlatmıştır.

Hür ve eleştirel düşünceyi kendisine ilke edinmiş bizler her platformda gerçekleri söylemeye devam edeceğiz.

Bu karamsar tabloya rağmen tüm eğitim çalışanlarına artık Hürriyetçi Eğitim Sen in var olduğunu hatırlatmak isterim.

Haksızlığın olduğu yerde Hürriyetçi Eğitim sen vardır

ÇÜNKÜ HÜRRİYETÇİ EĞİTİM SEN SENDİKADIR...
 Hürriyetçi Eğitim-Sen Denizli 1 Nolu Şubesi